DZIŚ JEST: WTOREK, 26.03. 2019
PRZYŁĄCZ SIĘ
Reklama
Reklama
Reklama

Sonda

Czy na terenie Gminy Przemęt powinna powstać farma elektorwni wiatrowych?
 
Która droga zasługuje waszym zdaniem na miano najgorszej?
 

Turystyka Olejnica Olejnica

Olejnica to jedno z najciekawszych miejsc w całym Przemęckim Parku Krajobrazowym. Teren ten jest niezwykle pagórkowaty co tylko dodaje mu uroku i czasami można by odnieść wrażenie że jest się w górach.  Jest to wymarzone miejsce dla rowerzystów lubiących się zmęczyć podjeżdżając pod górkę i czuć wiatr we włosach zjeżdżając z niej.

Niedawno w Olejnicy wybudowano wieżę widokową o wysokości 19,5 m, (siódme piętro!), wieża usytuowana jest na wzniesieniu 92 m. n. p .m.,  co  pozwala podziwiać lasy i jeziora, a korony drzew ma się niemal na wyciągnięcie ręki. Korzystać z pięknych widoków można  przez cały rok o każdej porze dnia i nocy. Niekiedy dyżuruje tam osoba, która dysponuje sprzętem do oglądania krajobrazu i raczy gości regionalnymi opowieściami.

Wieża widokowa została rozebrana do gołej ziemi w lipcu 2018 r.

Jedną z nich może być historia glinianej „kanapy” jaka znajduje się w lesie przy rozdrożu pięciu dróg. Zgodnie z pierwszą wersją kanapa została wykonana dla Napoleona, który wraz ze swoimi wojskami przemaszerowywał po tych terenach gdy szedł na Moskwę w 1812 r. Zmęczony trudami walki i podróży miał wypoczywać właśnie na tej kanapie.
Inna z wersji mówi, iż kanapa powstała dla leśniczego, który codziennie rano wydawał z tego miejsca polecenia dla robotników. Zagadką jest także krzyżyk powieszony na pobliskim drzewie - nie wiadomo kto, kiedy i dlaczego właśnie tam go umieścił.

W Olejnicy znajdują się trzy wyspy jeziorne. Dwie bez nazwy o małych powierzchniach ale przepięknie wkomponowują się w tafle wodną. Trzecia, a zarazem największa bo o powierzchni aż 221 tyś. m2 na której teoretycznie mógł by się zmieścić stadion LECHA Poznań nazwana jest "Konwaliową". Nazwę swą zawdzięcza obficie rosnącymi tu konwaliami o różowym zabarwieniu co jest fenomenem na skalę Europejska. Ze względu na swa nietypową szatę roślinna wyspa Konwaliowa jest ścisłym rezerwatem przyrody.

Ponadto w Olejnicy znajduje się baza szkoleniowa AWF Wrocław. Na terenie ośrodka znajdują się m. in. basen kąpielowy, korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki. Od strony jeziora Górskiego znajduje się przystań żeglarska i kajakowa. Studenci kierunku Turystyka i Rekreacja z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej oraz Wyższej Szkoły Bankowej wyjeżdżają do Olejnicy na tzw. "obozy przetrwania". Swoje ośrodki ma tu również Kampania Piwowarska oraz Wyższa Szkoła Marketingu i Zarządzania z Leszna.

Współrzędne GPS N: 51 57 35 E: 16 15 14


 

Kino Leszno

Reklama
Reklama

Znajdź na stronie

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-03-25
USD 3,7966 +0,05%
EUR 4,2978 +0,20%
CHF 3,8184 +0,28%
GBP 5,0024 +0,65%
Wspierane przez Money.pl
Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
26 marca 2019
Źródło: MeteoGroup