DZIŚ JEST: WTOREK, 26.03. 2019
PRZYŁĄCZ SIĘ
Reklama
Reklama
Reklama

Sonda

Czy na terenie Gminy Przemęt powinna powstać farma elektorwni wiatrowych?
 
Która droga zasługuje waszym zdaniem na miano najgorszej?
 

Turystyka Szlak Kajakowy Konwaliowy Szlak Kajakowy

Konwaliowy Szlak Kajakowy istnieje od przeszło pół wieku i jest uważany za jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Polsce. Przewodnik PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej) z 1985 roku podają że szlak ma 42 km, obecnie można znaleźć informacje że 41 km lub 37 km, skąd biorą się te różnice nie sposób zgadnąć, być może to zależy od tego czy ktoś płynie zygzakiem po jeziorach.

Cały szlak prowadzi przez aż 19 jezior i co ciekawe, po zamkniętej pętli, chociaż nie do końca zamkniętej ponieważ pętla ta, w dosłowni paru miejscach została przerwana, jednak nie przez wandali a przez samą naturę, złośliwe bobry i wredne rośliny. Jeszcze 20 lat temu było można przepłynąć kanałami z jeziora  Brzeźnie do jeziora Maszynek i dalej do jeziora Krzywce które łączy się z jeziorem Dominickim, jednak obecnie kanały tu niemal całkowicie wyschły, zarosły, tak wiec na tym odcinku szlaku odbywa się przewóz kajaków.

Na przepłynięcie całego szlaku potrzeba od jednego (jak się ktoś spieszy) do nawet trzech dni, tak więc na weekendową wyprawę jak znalazł.  Jednakże Konwaliowy Szlak Kajakowy nie jest jedyną opcją, gdyż z miejsca gdzie ów szlak się zaczyna a więc w Wieleniu, można też dopłynąć do Lginia modyfikując trasę na jeziorze Lincjusz. Na upartego dało by się również dopłynąć do Sławy, gdzie znajduję się największe jezioro Pojezierza Leszczyńskiego. Bardziej realnym i z pewnością łatwiejsza do zrealizowania jest "Pętla Cysterska" która dla odmiany w znacznej części prowadzi kanałami, i mniej więcej w połowie swojej długości pokrywa się z Szlakiem Konwaliowym.

Gdyby ktoś uznał że szlak konwaliowy to za mało! Może z jeziora Wieleńskiego lub Przemęckiego Małego ruszyć na podbój Bałtyku! Jednak na chwilę obecną nic nam na ten temat nie wiadomo by znalazł się śmiałek  który tego dokonał, jednakże teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ jeziora łączą się kanałami z rzekami Odra i Warta.


 

Kino Leszno

Reklama
Reklama

Znajdź na stronie

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-03-25
USD 3,7966 +0,05%
EUR 4,2978 +0,20%
CHF 3,8184 +0,28%
GBP 5,0024 +0,65%
Wspierane przez Money.pl
Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
26 marca 2019
Źródło: MeteoGroup